Kwestia paneli fotowoltaicznych

o fotowoltaice właśnie.Czym jest moduł fotowoltaiczny?Moduł fotowoltaiczny - układ połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych. Maksymalna wartość generowanego napięcia dla pojedynczego ogniwa krzemowego n

Dodane: 24-07-2016 10:18
Kwestia paneli fotowoltaicznych Producenci paneli fotowoltaicznych konkurują ze sobą w kwestii skuteczności ich modułów. Większość producentów np. stosują coraz to nowe rozwiązania techniczne w swoich konstrukcjach. Wpis o fotowoltaice właśnie.

Czym jest moduł fotowoltaiczny?

Moduł fotowoltaiczny - układ połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych.

Maksymalna wartość generowanego napięcia dla pojedynczego ogniwa krzemowego nie przekracza 0,6 V, a moc osiąga wartość od 1 do 2 W. Dla zastosowań praktycznych wymagane jest znacznie wyższe napięcie elektryczne, dlatego właśnie pojedyncze ogniwa łączy się ze sobą tworząc w ten sposób moduły fotowoltaiczne.

W większości modułów fotowoltaicznych materiałem półprzewodnikowym jest krzem w postaci płytek monokrystalicznych lub polikrystalicznych. W związku z ograniczoną globalną dostępnością krzemu oraz rosnącym popytem na ten surowiec, zwiększa się produkcja modułów fotowoltaicznych cienkowarstwowych, do produkcji których jest używany krzem amorficzny, diselenek indowo-miedziowy oraz tellurek kadmu. Technologia cienkowarstwowa charakteryzuje się tym, że mocno redukuje się zużycie wykorzystanych w niej materiałów, a całość modułu jest zbudowana z jednego ogniwa

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Moduł_fotowoltaiczny


Energooszczędne budownictwo- po co?

Energooszczędne budownictwo obecnie króluje, ale nie tylko ze względu na opłacalność, ale także na surowe normy nakładane przez Unię Europejską. Dlatego wiele domów ma na dachach panele słoneczne lub ogniwa fotowoltaiczne, stosuje rekuperację ciepła lub wody oraz sam budynek jest dobrze zaizolowany termicznie.

Starsze budynki również podlegają modernizacjom, ale to już ze względów ekonomicznych, ponieważ nieocieplone lub ze starą instalacją C.O. są zwyczajnie drogie utrzymaniu. Właściciele takich nieruchomości również decydują się na panele fotowoltaiczne lub solarne.


Energia cieplna i elektryczna z odnawialnych źródeł

Odnawialne źródła energii są ostatnio bardzo popularnym tematem wśród ludzi budujących swoje własne cztery kąty. Każdy przecież chce płacić niższe rachunki za energię lub ciepłą wodę. I tak mamy do wyboru różne metody odzyskiwania lub pozyskiwania energii cieplnej lub elektrycznej. Rekuperacja ciepła jest ostatnio bardzo popularną formą odzysku ciepła z domu, kolejną wartą uwagi metodą jest oczywiście energia słoneczna.

Energię słoneczną można wykorzystać do podgrzewania wody lub do wytworzenia prądu. Obecnie bardziej popularne jest podgrzewanie wody za pomocą tej energii, jednak ceny i dostępność paneli fotowoltaicznych mogą wkrótce to zmienić.© 2019 http://www.stepup.com.pl/